Projekt Istočnojadranska trgovina na jedrenjacima u 19. stoljeću – vrhunac i pad!

Projekt Sveučilišta u Zadru, odobren 1. listopada 2023., voditelj projekta je izv. prof. dr. sc. Mateo Bratanić sa Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru.

Projekt se usredotočuje na pomorstvo istočnog Jadrana u 19. stoljeću kada se događa tranzicija s jedrenjaštva na parobrodarstvo. Jedan od ciljeva projekta je istražiti napredak, vrhunac i pad istočnojadranske trgovine na jedrenjacima u 19. stoljeću.

Pojam “istočnojadranska“ označava prostorno porijeklo jedrenjaka, brodovlasnika, kapetana i pomoraca.  To nije isključivi prostor plovidbe i trgovine, jedrenjaci su uključeni u sustav globalne pomorske trgovine i prisutni su na Sredozemlju i većini oceana.

Više o projektu pročitajte na poveznici Istočnojadranska trgovina na jedrenjacima u 19. stoljeću (unizd.hr)