Odjel za povijest

Memento mori: antički svijet mrtvih podvelebitskog prostora (MeMori)

O PROJEKTU
Izvor financiranja: Sveučilište u Zadru (IP-UNIZD-2023)

Trajanje projekta: 01.10.2023. do 30.09.2025.

Voditeljica projekta: izv. prof. dr. sc. Zrinka Serventi (Odjel za povijest, Sveučilište u Zadru)

Ostali članovi istraživačke grupe:

  • prof. dr. sc. Anamarija Kurilić (Odjel za povijest, Sveučilište u Zadru)
  • dr. sc. Marina Jurjević (Zavičajni muzej Pučkog otvorenog učilišta Obrovac)
  • doc. dr. sc. Ivan Jerković (Sveučilišni odjel za forenzične znanosti, Sveučilište u Splitu)
  • izv. prof. dr. sc. Josipa Baraka Perica (Odjel za arheologiju, Sveučilište u Zadru)
  • Krešimir Baljkas, mag. educ. hist. (Odjel za povijest, Sveučilište u Zadru)
  • Lea Lovrić, student Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru
  • Luka Žarković, student Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru

Kratak opis projekta:

Projekt Memento mori: antički svijet mrtvih podvelebitskog prostora (MeMori) je multidisciplinarni projekt koji uključuje povijest, arheologiju i biološku antropologiju te pripada temeljnim znanstvenim istraživanjima kojima se kroz analizu grobova i nadgrobnih natpisa te ostalih relevantnih izvora unapređuju postojeća znanja iz antičke rimske povijesti i arheologije, prije svega iz domene antičke socijalne povijesti, svakodnevice i duhovnog života, akulturacije i romanizacije.
Svijet mrtvih od najranijih je razdoblja u živima izazivao oprečne emocije te su stvoreni razni običaji kako bi se olakšao oproštaj od preminulih, kao i njihov prelazak u zagrobni svijet, što zorno pratimo i u rimskom društvu kroz cjelokupno njegovo trajanje. Sepulkralne teme bile su omiljene antičkim piscima, ali nažalost one pružaju vrlo ograničene informacije o društvenim i kultnim konvencijama teritorija izvan samog središta rimske države. Jasno je, dakako, da se širenjem rimske vlasti s Apeninskog poluotoka na druge dijelove sredozemnog svijeta i njegovog zaleđa šire i rimski običaji, ali o takvim procesima romanizacije i akulturacije pisani izvori uglavnom šute. Zbog toga su istraživanja lokalnih “case studies”, u pravilu utemeljena na epigrafskim i arheološkim podacima, značajna za spoznavanje ključnih pitanja iz svih aspekata rimskog života (i smrti).  Kroz ovaj projekt obradit će se upravo jedan od takvih studija slučaja, odnosno teritorij podvelebitskog prostora koji je u velikoj mjeri nedovoljno znanstveno valoriziran. Kroz analizu izvora i dostupnih arheoloških podataka, epigrafskih spomenika te uz nova arheološka istraživanja ciljanih antičkih nekropola i antropološku analizu pokojnika koji potječu s tih nekropola cilj je dobiti širi kontekst romanizacije ovog prostora, a time i razvoja rituala i pogrebnih praksi sve do kraja kasne antike. Interdisciplinarni i multidisciplinarni pristup omogućit će sveobuhvatan istraživački postupak, pri čemu će fokus biti na nekropolama koje su reprezentanti različitih procesa romanizacije (dihotomija ruralno-urbano), vremenskih perioda (principat - kasna antika), geomorfoloških i ekonomskih uvjeta (otočni prostor - kopno) i društvenih struktura. Ciljane grupe korisnika ovih istraživanja su znanstvenici i šira javnost te se nakon provedenih istraživanja rezultati projekta namjeravaju publicirati u znanstvenim časopisima, predstaviti na znanstvenim kongresima, javnim predavanjima, radionicama i izložbi.

Ciljevi projekta:

Projektom se namjeravaju ostvariti sljedeći ciljevi:

Prikupiti, dokumentirati i znanstveno vrednovati te analizirati nadgrobne spomenike i nekropole s podvelebitskog područja.
Obaviti arheološka istraživanja (rekognosciranje, iskopavanje, dokumentiranje) odabranih lokaliteta.
Obaviti povijesno i arheološko sintetsko proučavanje građe.
Predstaviti rezultate znanstvenoj javnosti (predavanja, skupovi, izložbe, publikacije).
Predstaviti rezultate široj javnosti (predavanja, objave u tiskanim sredstvima priopćavanja u digitalnim formatima, radionice, izložbe).
Provesti antropološke i druge analize osteološke građe.

PROJEKTNI TIM

Izv. prof. dr. sc. Zrinka Serventi, voditeljica projekta.
- Na Odjelu za povijest UniZd predaje predmete iz starog vijeka, a uža specijalnost su joj rimskodobni rituali i običaji pokapanja. Za više v. https://povijest.unizd.hr/nastavnici/dr-sc-zrinka-serventi.

Prof. dr. sc. Anamarija Kurilić, suradnica na projektu. -  Na Odjelu za povijest UniZd predaje predmete iz starog vijeka, a uža specijalnost joj je epigrafija. Za više v. https://povijest/nastavnici/prof-dr-sc-anamarija-kurilic.

Zadaće na projektu: sudjelovanje u većini aktivnosti, osobito onih vezanih uz prikupljanje, obradu i analizu epigrafske građe i diseminaciju rezultata (predavanja, publiciranja, radionica, izložba). Djelovat će i kao zamjenica voditeljice projekta, a sudjelovat će u ograničenom opsegu i u arheološkim istraživanjima.

Dr. sc. Marina Jurjević, suradnica na projektu. - Kao dugogodišnja kustosica ZM Obrovac specijalizirala se za povijest Bukovice i Ravnih kotara. Organizirala je više izložbi, a voditeljica je i arheoloških istraživanja nalazišta sv. Vid u Gornjem Karinu. Za više v. https://independent.academia.edu/MarinaJurjevi%C4%87.

Zadaće na projektu: sudjelovanje u većini aktivnosti, osobito onih vezanih uz arheološka istraživanja, obradu arheološke građe te diseminaciju rezultata (predavanja, publiciranja, radionica, izložba). U fokusu njenih istraživanja bit će osobito teritorij Bukovice, odnosno područje koje pripada pod ingerenciju ZM Obrovac. Sukladno tome, njene zadaće uključivat će i prikupljanje pisanih izvora i podataka o razmatranom teritoriju

Izv. prof. dr. sc. Josipa Baraka Perica, suradnica na projektu. - Na Odjelu za arheologiju UniZd predaje predmete iz ranog kršćanstva i kasne antike, a uža specijalnost su joj kasnoantičke nekropole. Za više v. https://arheologija.unizd.hr/djelatnici/josipa-baraka.

Zadaće na projektu: sudjelovat će u analizi i obradi arheološke građe te diseminaciju rezultata (predavanja, publiciranja, radionica, izložba). S obzirom na njenu ekspertizu u istraživanju i obradi kasnoantičkih ukopa i nekropola, osobiti fokus njenog posla bit će pronaći analogije za tipologiju kasnoantičkih ukopa i nekropola. Osim toga, u ograničenom opsegu sudjelovat će i u arheološkim istraživanjima.

Doc. dr.  sc. Ivan Jerković, suradnik na projektu. - Kao zaposlenik Sveučilišnoga odjela za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu te član Laboratorija za forenzičnu i biološku antropologiju specijalizirao se za analizu ljudskoga koštanog materijala, što uključuje rad na suvremenim, ali i arheološkim populacijama. Za više v. https://www.bib.irb.hr/profile/34428.

Zadaće na projektu: sudjelovat će u analizi i obradi osteoloških ostataka te u diseminaciji rezultata (predavanja, publiciranja, radionica, izložba).

Krešimir Baljkas, doktorand, suradnik na projektu. - Asistent na Odjelu za povijest, drži seminare iz stare povijesti, uže znanstveno zanimanje su mu društvene strukture antičkog Rima. Za više v. https://www.unizd.hr/povijest/nastavnici/kresimir-baljkas.

Zadaće na projektu: suradnja u prikupljanju, obradi i analizi arheološke građe; sudjelovanje u arheološkim istraživanjima; diseminacija rezultata (uključujući i brigu o diseminaciji na društvenim mrežama).

Lea Lovrić, studentica na Odjelu za povijest, suradnica na projektu.

Luka Žarković, student na Odjelu za arheologiju, suradnik na projektu.


Zadaće na projektu: suradnja u prikupljanju, obradi i analizi izvora, obrada dijela arheološke građe, sudjelovanje u arheološkim istraživanjima.

ODRAĐENE AKTIVNOSTI NA PROJEKTU

  • 20.10.2023. - Izv. prof. dr. sc. Zrinka Serventi u petak 20. listopada 2023. održala je predavanje u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka naslovljeno "Zli duhovi i dobre smrti - pogrebni običaji u starom Rimu". Predavanje se održalo u sklopu projekta Brdo kulture u organizaciji spomenutog muzeja. https://povijest.unizd.hr/obavijesti/view/izv-prof-dr-sc-zrinka-serventi-odrzala-predavanje-u-pomorskom-i-povijesnom-muzeju-hrvatskog-primorja-rijeka
  • 6.1.2024. - Izv. prof. dr. sc. Zrinka Serventi i dr. sc. Marina Jurjević, kustosica Zavičajnog muzeja Obrovac, održale su dobro posjećeno predavanje "Što se krije u Gornjem Karinu? Arheološki ostaci na položaju Slana" i predstavile novosti s istraživanja lokaliteta crkve sv. Vida.
    https://povijest.unizd.hr/obavijesti/view/odjel-za-povijest-sudjelovao-u-noci-muzeja-2024
  • Svaki mjesec održavaju se projektni sastanci s članovima projektnog tima

 

KONTAKT

Voditeljica projekta:
izv. prof. dr. sc. Zrinka Serventi
Odjel za povijest, Sveučilište u Zadru
Obala Kralja P. Krešimira IV 2, 23000 Zadar
e-pošta: memoriprojekt@gmail.com; zserventi@unizd.hr
Tel: 023/200-571
Instagram: MeMori_UniZd (https://www.instagram.com/memori_unizd/)