Zadarska promocija monografije "Glazba povijesnih hrvatskih zemalja u srednjem vijeku"!

u ponedjeljak, 5 lipnja 2023. s početkom u 17 sati u Koncertnoj dvorani braće Bersa u Kneževoj palači, održat će se zadarska promocija monografije "Glazba povijesnih hrvatskih zemalja u srednjemu vijeku".

U programu će sudjelovati autorica prof. dr. sc. Hana Breko Kustura (Odsjek za povijest hrvatske glazbe HAZU, Zagreb), doc. dr. sc Frano Vrančić (Odjel za francuske i frankofonske studije Sveučilišta u Zadru), doc. dr. sc. Katica Burić Ćenan (Odjel za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadrui doc. dr. sc. Patrick Levačić (Odjel za francuske i frankofonske studije Sveučilišta u Zadru).
 Klapa Lantina iz Glazbene škole Blagoje Bersa pod vodstvom prof. Nade Smoljan izvest će Zadarski virelai, starofrancuski notni zapis koji je nađen u Katedrali svete Stošije pri restauriranju korskih sjedala 1969. godine.

Monografija predstavlja prvu suvremenu sintezu novih spoznaja o izvorima crkvene i svjetovne glazbe povijesnih hrvatskih zemalja u srednjemu vijeku,  govori o najstarijem sloju hrvatske glazbene pismenosti, temeljem autoričina osobnog uvida u rukopisne pergamentne glazbene kodekse hrvatskih prostora iz razdoblja od 11. do kraja 16. stoljeća.

Prof. dr. sc. Hana Breko Kustura (Odsjek za povijest hrvatske glazbe HAZU, Zagreb), voditeljica je projekta „Hrvatski glazbeni i liturgijski kodeksi srednjega vijeka: Interdisciplinarna obrada”  koji se bavi obradom liturgijskih i glazbenih kodeksa hrvatskih zemalja pohranjenih u stranim i domaćim arhivima (većina je izvora pohranjena u hrvatskim crkvenim arhivima, no nekoliko se kodeksa danas čuva u Bodleian Library u Oxfordu, Staatsbibliothek zu Berlin, Preussischer Kulturbesitz, Mađarskoj nacionalnoj knjižnici Széchényi, Metropolitanskoj knjižnici u Esztergomu, Apostolskoj biblioteci u Vatikanu, Muzeju Jean Paul Getty, Arhivu franjevačkoga samostana u Güssingu i dr.)

Ulaz je slobodan.